W zeszłym roku poparliśmy działaniami promocyjnymi cztery różne popowickie projekty zgłoszone do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym – startujemy z własnym pomysłem, którym mamy nadzieję zjednoczyć społeczność popowicką w jeszcze większym stopniu. Przed Wami szczegóły projektu który  nazwaliśmy #zielonepłucapopowic.


CZYM JEST WBO?  [info ze strony oficjalnej WBO]
Budżet obywatelski (inaczej: budżet partycypacyjny) – to proces, który umożliwia mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez obywateli.

Wrocławski Budżet Obywatelski (WBO) jest projektem nastawionym przede wszystkim na aktywizację mieszkańców. Urząd Miejski Wrocławia, dając mieszkańcom możliwość decydowania o ważnych dla nich inwestycjach, liczy na to, że:

  • wzmocni wśród wrocławian postawy obywatelskie i współodpowiedzialność za miasto,
  • pokaże mieszkańcom Wrocławia mechanizmy funkcjonowania miasta,
  • lepiej pozna potrzeby wrocławian.

CZYM JEST PROJEKT #ZIELONEPŁUCAPOPOWIC?

Projekt „Zielone płuca Popowic” powstał dzięki zapalonym do działania mieszkańcom osiedla z grupy #mojepopo. Tym projektem chcemy powiedzieć głośne STOP ciągłej utracie zieleni w naszym otoczeniu. W nadchodzących latach na Popowicach powstanie potężny kompleks mieszkalno-biurowy Marina Park w dawnym porcie Popowice, przez ulicę Popowicką pobiegnie linia tramwajowa, nasze tereny zaleje masa betonu, także od strony ul. Legnickiej- to wszystko w dużej mierze kosztem zieleni, czyli naszego zdrowia. Naszego i naszych najbliższych. #zielonepłucapopowic ma na celu przeciwdziałanie temu trendowi. Pragniemy odnowić i uzupełnić zieloną tkankę naszego osiedla, czyli zasoby polany przy Parku Popowickim. Nie zapominamy jednak także o atrakcjach dla odwiedzających nasz park.  Tym samym nasz projekt nabiera charakteru zielono-rekreacyjnego.

DLACZEGO PARK POPOWICKI?

Odpowiedzi jest kilka, ale jedna z nich jest prosta i prozaiczna: na terenie Popowic Północnych nie mamy żadnego innego tak dużego i cennego terenu pod miejską jurysdykcją. Pozostałe dane nam tereny zarządzane są przez SM Popowice, a to wyklucza możliwość zgłoszenia ich fragmentów do programu Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i przebudowę według naszych osiedlowych pomysłów.

Teren Parku Popowickiego oraz samej polany jest naszym skarbem, o który powinniśmy i chcemy dbać w świetle postępującego wielkimi krokami na terenie całego miasta procesu urbanizacji. Wspomniane już wieloletnie budowy dookoła Polany (Marina Park) oraz budowa linii tramowajowej tylko utwierdziły nas w przekonaniu, że nasz projekt WBO musi dotyczyć tego zakątka Popowic.

Na terenie parku popowickiego (polany) zrealizowany został jak dotąd także jedyny zwycięski projekt WBO w roku 2015 – „Wspinaj się po zdrowie” Linowy Plac Zabaw. Przypomnijmy, że kontynuację świetnego naszym zdaniem pomysłu Pani Janiny Pasternak wspieraliśmy także naszymi siłami w roku minionym [OBEJRZYJ VIDEO].

DLACZEGO WYBRALIŚMY KATEGORIĘ „PROJEKTY DO 250 TYS. ZŁ”?
Jesteśmy zwolennikami systematycznego, przemyślanego działania, z otwarciem się na możliwość spójnej kontynuacji raz rozpoczętego projektu. Jesteśmy małą, acz prężną grupą osiedlową z ludźmi, którzy mają wiele ciekawych pomysłów. Nie chcemy jednak robić wszystkiego na hurra, dlatego nie wybraliśmy kategorii największej – do 750 tys. zł.

CO KONKRETNIE PROPONUJEMY?
Nasz plan zakłada posadzenie 150 wyrośniętych drzew w celu szybkiego zazielenienie się okolicy. Obszar polany pozostanie w stanie niezmienionym, nie chcemy zmieniać jego naturalnego wyglądu, nadal będzie dużym otwartym terenem.

Dodatkowo planujemy postawienie 5 zintegrowanych stanowisk odpoczynku. Każde takie miejsce będzie utwardzone, postawione będą trzy wygodne ławki z oparciem w formie litery U, kosz na śmieci oraz stojak na rowery. Całość otoczona zostanie niskim żywopłotem.
Tak zaprojektowane miejsce pozwoli nam Popowiczanom oraz naszym gościom na komfortowe spotykanie się większej grupie oraz osiedlową intgrację.

Całość projektu uzupełni boisko do gry w bule oraz betonowy stół do gry w piłkarzyki.

JAK CHCEMY PROMOWAĆ?
W przeciwieństwie do poprzedniego roku nie chcemy się przede wszystkim rozdrabniać. Ewentualnych autorów innych popowickich projektów o podobnym do naszego charakterze będziemy zachęcać do wspólnego działania. Nie będziemy też promować projektów małych i mało uniwersalnych. #ZielonePłucaPopowic wydają się nam na tyle uniwersalne w swoim charakterze, że wierzymy, że pomysłem tym będziemy w stanie trafić do wszystkich grup odbiorców na Popowicach – osiedlu o bardzo niejednolitej strukturze wiekowej oraz społecznej.

W tym roku sprawę komunikacji potraktujemy kompleksowo i o pomoc w promocji naszego projektu zgłosimy się (lub już wstępnie się zgłosiliśmy) do wszystkich podmiotów i organizacji, które mogą nas wesprzeć. Oto tylko część z nich:

– Rada Osiedla
– Rady Zespołów Nieruchomości SM Popowice
– Rada Nadzorcza oraz Zarząd SM Popowice
– Kościoły
– Szkoły, Przedszkola, inne jednostki edukacyjne
– Mała Gastronomia
– Kluby Seniora
– Organizacje Pozarządowe (NGOs)

Jako priorytet, z czysto symoblicznego punktu widzenia, traktujemy postawienie oficjalnej skrzynki do głosowania w wersji papierowej w siedzibie Biblioteki przy ul. Jeleniej 7. Do tego wątku wrócimy jeszcze w najbliższych miesiącach.

KIEDY BĘDZIECIE MOGLI PAŃSTWO ZAGŁOSOWAĆ?
Głosowanie na wszystkie projekty zostało przewidziane na jesień 2018 r. Dokładne terminy oraz zasady głosowania przekażemy w osobnych wpisach na stronach mojepopo.org.pl oraz na fb.com/popowiceonline. Wszystko to oczywiście pod warunkiem, że projekt nasz przejdzie pozytywnie przez etap weryfikacji.

I etap weryfikacji trwa do 31 maja 2018 r. i kończy się poinformowaniem liderów o jej wynikach oraz zaproszeniem ich na spotkania konsultacyjne.

źródło: https://www.wroclaw.pl/rozmawia/wroclawski-budzet-obywatelski-2018-zasad

STATUS PROJEKTU
Zgłoszony w systemie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Numer nadany projektowi to #136
Czekamy na weryfikację formalną projektu przez biuro WBO.

 

Drodzy Popowiczanie, Sąsiedzi, Przyjaciele Popowic!
Tutaj możecie Państwo zapoznać się z prezentacją projektu #ZielonePłucaPopowic dziś zgłoszonego przez naszego lidera – Sławomira Ślepaka –  w systemie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

ZIELONEPLUCAPOPOWIC (1)

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z nią i szerzenia wiedzy na temat naszego wspólnego popowickiego starania. Chcemy, byście stali się cześcią tego projektu – dzięki Waszym konstruktywnym uwagom, dzięki pomocy w jego promocji, ale nade wszystko dzięki Waszym głosom pod naszym wspólnym projektem jesienią 2018 r.

Za to wszystko z góry piękne dzięki! Powalczmy wspólnie o #zielonepłucapopowic!

 

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *