Witamy, tym wpisem pragniemy pokazać przygotowania oraz efekt końcowy próby zabezpieczenia osiedla Popowice  w ramach Miejskiego Plany Zagospodarowania.

➡️ Wstęp
Temat, który chcemy Wam dziś przedstawić nie jest prosty i nie da się o ująć w jednej infografice. Dlatego prosimy o chwilę Waszej cierpliwości i uwagi. Postaramy się całość wyjaśnić najprościej, jak się da. 🙂

Co to jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego?
Każde osiedle, jego teren jest podzielony na wiele różnych wielkości działek (można to znaleźć na mapach na naszym wydarzeniu). Na działkach znajdują się budynki mieszkalne, parkingi, lokale usługowe czy tereny zielone/rekreacyjne. Teoretycznie każda taka działka musi być ujęta w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Pokazuje on jasno, co na takim terenie/działce może powstać (niejako zabezpieczamy go przed niechcianą zmianą jego aktualnego stanu w przyszłości ).

Dlaczego warto działać?

➡️Uwaga! Wnioski do Miejskich Planów Zagospodarowania Przestrzennego można składać tylko do 19 listopada‼️

➡️ Akt Prawny na którym opierają się nasze prace:
http://uchwaly.um.wroc.pl/uchwala.aspx?numer=LXII/1450/18
684 Popowicka, Wejherowska, LXII/1450/18 z dnia 13 października 2018

http://uchwaly.um.wroc.pl/uchwala.aspx?numer=LXII/1449/18
683 Niedźwiedzia, Starograniczna, LXII/1449/18 z dnia 13 października 2018

Teraz przyszedł czas i możliwość byśmy zaopiekowali się naszym osiedlem – kawałek po kawałku. Przejrzeliśmy największe i najbardziej atrakcyjne działki aby zabezpieczyć je, np. obecne tereny zielone przed nową zabudową wielorodzinna lub usługową.

Ogólnie działki przy blokach oraz duże place zabaw chcemy zabezpieczyć jako tereny zielone, rekreacyjne (w tym teren pomiędzy SP5 a blokiem ul. Popowicka 8-16 oraz 18-22 gdzie z plotek słyszymy o możliwości zabudowy tego terenu). Tereny SP3 oraz SP5 mają mieć status terenów usług oświaty, kultury oraz rekreacji. Aktualne tereny już z zabudową usługową pozostają bez zmian ( także niska zabudowa wzdłuż ulicy Starogranicznej co daje możliwość postawienie innego budynku usługowego po wcześniejszym wyburzeniu istniejącej zabudowy).

Dość szczegółowo rozpisany został wniosek dla terenu górki z oponami. Jest to bardzo atrakcyjny teren dla deweloperów. Sądzimy, że dla mieszkańców osiedla jest to bardzo ważne centrum rekreacji, sportu a czasami i kultury które należy szczególnie otoczyć opieką w dotychczasowej formie (założenie roli jaką spełnia ten teren). Dochodzą nas głosy, że SM Popowice ma plan wybudowania tam boiska wielofunkcyjnego w zamian owego trawiastego.

➡️Uwaga! Jeśli się nie zgadzasz z naszymi propozycjami, możesz złożyć swój własny wniosek w Urzędzie Miasta Wrocławia, ale tylko do 19 listopada‼️

Nasze wnioski są napisane tak, aby wewnątrz osiedla mało się zmieniło, zachowano dotychczasowy zielony układ, przestrzeń pomiędzy budynkami, tak aby sąsiad nie zaglądał sąsiadowi w okno.

Nie zobaczycie w nich założeń co do nowych parkingów, które i tak z czasem zostaną zapchane przez coraz większą ilość aut na osiedlu. Nie “ruszaliśmy” żadnej z ulic, nie zmienialiśmy ich przepustowości, rodzaju parkowania, poszerzania bądź zwężania chodników, tworzenia progów czy ograniczania prędkości. Od tego są specjaliści.

W tych wnioskach nie ma cudownego lekarstwa na rozwijające się miasto, jedynie chronimy to co już mamy (duże przestrzenie między blokami, tereny zielone, rekreacyjne itp.).
Co prosimy, byś zrobił w ramach naszej akcji masowej?

1.Wydrukuj wypełnione wnioski z linków poniżej:
➡️ górka z oponami:
Plik do pobrania TU

➡️rejon Niedźwiedzia/Starograniczna (683):
Plik do pobrania TU

➡️ rejon Popowicka/Wejherowska (684):
Plik do pobrania TU

 1. Wypełnij wnioski swoimi danymi osobowymi, podpisz się czytelnie.
 2. Zanieś lub wyślij wnioski listem na adres :
  Urząd Miejski Wrocławia
  Biuro Rozwoju Wrocławia
  ul. Świdnicka 53
  50-030 Wrocław

Uwaga! Jest to pismo urzędowe i na każdy wysłany wniosek będzie odpowiedź z urzędu w formie pisemnej.

➡️Termin zgłaszania/ wysyłania wniosków to nieprzekraczalny termin 19 listopada 2018 roku‼️

➡️Strona wydarzenia na FB

➡️Tak pracowaliśmy razem:

 • Moje Popo
 • Popowice Online
 • popowicewroclaw.pl (Radny Osiedlowy  p.Tomasz Kapłon)
 • p.Leszek Nowakowski (RZN nr 2, lider projektu #119 WBO 2018)
 • mieszkańcy osiedla Popowice

➡️ Tak wyglądają mapy na których pracowaliśmy:
 ➡️ Efekt końcowy:
Liczymy, że nasza wspólna praca przyniesie wymierne korzyści.
➡️ Dziękujemy Wszystkim za współpracę dla lepszej jakości życia na osiedlu.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *