Na początku 2019 roku zostaliśmy zaproszeni do Zarządu Zieleni Miejskiej aby wspólnie opracować założenia koncepcyjne terenu Parku Popowice wraz z przylegającą polaną (z racji wygrania w 2018 roku WBO „Zielone Płuca Popowic”).
Zaproponowaliśmy aby przy „głównym” wejściu na teren polany od ulicy Białowieskiej ustawione zostały dwie tablice.

Pierwsza z nich będzie tablicą typowo informacyjna dla mieszkańców oraz użytkowników tego terenu. Zamieszczane będą tam informacje typu znalazłem/zgubiłem oraz informacje o wydarzeniach organizowanych na osiedlu.

Druga tablica o której pragniemy Państwu więcej opowiedzieć to tablica typowo historyczna.

Zaprosiliśmy do udziału w tej akcji administratora profilu na facebooku:
Stare Popowice Wrocław, Alte Pöpelwitz Breslau – Pana Mariana.

Wspólnie stworzony został poniższy tekst który przesłaliśmy drogą elektroniczną do Zarządu Zieleni Miejskiej. Tekst ten po zatwierdzeniu przez wykonawcę zostanie naniesiony na tablicę historyczną. Dodatkowo dostarczyliśmy dwa zdjęcia które wzbogacą całość.

Nazwa własna Park Popowicki została nadana temu obszarowi zieleni miejskiej odpowiednią uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 9 października 1993 roku nr LXXI/454/93 w sprawie nazw parków i terenów leśnych istniejących we Wrocławiu.

Park Popowicki zajmuje 16,5 ha powierzchni i jest to obszar od dawien dawna związany z wypoczynkiem i rekreacją.
Przed wojną Popowicka Łąka czyli Jahnwiese była miejscem przeznaczonym do ćwiczeń gimnastycznych. Ich propagatorem był Friedrich Ludwig Jahn (1778 – 1852), a pamiątkowy kamień Łąki Jana z wyrytym napisem (JAHNWIESE) do dnia dzisiejszego jest ozdobą parku. Na tym terenie znajdował się także wybudowany w 1907 roku budynek (zaprojektowany przez Karla Klimma), w którym znajdowała się przebieralnia i magazyn sprzętu sportowego , później (około 1910 roku) przekształcony w salę gimnastyczną.

Teren popowickiego parku i łąki znany był także z tego, że znajdowały się tam stanowisko armaty 7,5 cm Flak 97(f). Była to zaadoptowana do celów przeciwlotniczych francuska konstrukcja armaty polowej Schneider 75 mm Mle 1897, stosowana w pierwszych latach wojny do ochrony obiektowej zakładów przemysłowych oraz linii kolejowych. Waga takiego działa z podstawą wynosiła około 14 ton.
Obecnie na polanie znajdują się zachowane fragmenty 6 fundamentów pod takie armaty.
Podczas wojny zarówno teren parku, jak i przylegającej łąki, zostały w znacznym stopniu zniszczone i na powrót do swojej świetności musiały czekać do początku lat 70-tych, czyli do powstania nowego osiedla Popowice. Niestety usytuowanie w pobliżu Odry sprawiło, że w roku 1997 park i polana zostały zniszczone w wyniku powodzi. Czasy obecne to ponowny renesans miejsca, które w sercach mieszkańców Popowic zajmuje miejsce szczególne.
To ulubione miejsce spacerów, wypoczynku i aktywnego uprawiania sportu. Dla dzieci zbudowano tu plac zabaw, park linowy, a młodzieży z kolei służy siłownia na wolnym powietrzu. A nad wszystkim zdaje się czuwać ojciec tych jakże ważnych płuc osiedla niepowtarzalny okaz dębu błotnego Quercus palustris.
Oczekujemy na dalsze informację oraz realizację projektu – za wszystko Dziękujemy!

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *